ویکی علوم قرآنی

پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی به منظور استفاده از ابزار های نوین اطلاع رسانی در اشاعه و ترویج طبقه‌بندی اطلاعات بر اساس اصطلاح‌نامه (Thesaurus) علوم اسلامی، در تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۸۹ برای نخستین بار " ویکی (Wiki) علوم اسلامی " را به عنوان یک پایگاه سازماندهی دانش اسلامی، در سایت http://wiki.isca.ac.ir راه‌اندازی کرد.

مجموعه آثار آیت‌الله محمدهادی معرفت

نمایه موضوعی آثار علوم قرآنی آیت الله معرفت (ره)
متن کامل 10 جلد کتاب التمهید فی علوم القرآن، که یکی از آثار برجسته در حوزه علوم قرآنی می باشد.
ارائه متون فوق به همراه کتابشناسی تحلیلی و توصیفی و فهرست آیات و عناوین.
بیش از 8000 اصطلاح در حوزه علوم قرآنی به همراه ارجاعات و نمایه ها در کتاب التمهید.
حدود 390 مستند اعلام از اسامی بکار رفته در کتاب التمهید به همراه مترادفات.
حدود 5000 نمایه و چکیده از متون التمهید به همراه آدرسهای هر یک در کتاب فوق.

پایگاه آیه یاب

این سامانه، آیات را براساس ترتیب سور از درون متون استخراج کرده و به صورت فهرست و نمایه به كاربران نشان داده می‌شود. هدف از ایجاد این پایگاه، استخراج آیات از متون اعم از کتاب، مقاله و... است که پس از استخراج می‌توان آیه یا آیات مد نظر را به دو صورت جستجو از پاراگراف و جستجو از فایل مشاهده نمود. علاوه براین آیات موجود در متون را می‌توان با استفاده از فرمت دلخواه انتخاب و در متن مشخص نمود. هدف نهایی از اين سامانه فرمت گذاری آیات در متون مختلف (کتب ، مقالات ، پایان نامه ها و...) است.

پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی

این پایگاه کاملاً بومی با هدف سازماندهی و بازیابی اطلاعات حوزه‌های علوم اسلامی در چهار بخش اصطلاحنامه، فرهنگنامه، نمایه و منابع برپایه متدولوژی¬های روز طراحی، پیاده‌سازی و در حال توسعه است. در حال حاضر، نزدیک به یک میلیون رکورد اطلاعاتی در این پایگاه سازماندهی و قابل بازیابی است. نقطه عطف این پایگاه، علاوه بر رابط کاربری آسان و امکانات مدیریتی و کاربری انعطاف¬پذیر، بکارگیری تکنیک¬ها و ابزارهای متن¬کاوی، هوش¬مصنوعی و مدیریت دانش در زمینه سازماندهی و مدیریت اطلاعات است. این محصولات به آدرس thesaurus.isca.ac.ir در محیط وب قابل دستیابی است.

پایگاه نمایه آیات و روایات

این پایگاه با دو هدف استخراج و تهیه فهرستی از نمایه آیات و روایات منابع مختلف حوزه های علوم اسلامی و شناسایی موقعیت آیات در قرآن و روایات در مناغبع روایی طراحی و پیاده سازی شده است.

اشتراک در RSS - عمومی